Historia badań

Przez długi czas uważano, że Reduta Ordona zlokalizowana była w innym miejscu Warszawy, przy ulicy Mszczonowskiej a nie przy ulicy Na Bateryjce. To właśnie tam organizowane były wcześniej uroczystości rocznicowe.

W latach 2010-2011 na obszarze Reduty Ordona zrealizowano wyrywkowe wstępne badania archeologiczne obejmujące m.in. prowadzenie poszukiwań z użyciem specjalistycznego sprzętu, badania geofizyczne i sondaże archeologiczne.

W 2013 r. Tremon Polska S.A. właściciel działki nr 52, znajdującej się w obrębie Reduty Ordona, zlecił przeprowadzenie badań archeologicznych. Badania te wykonane zostały przez Państwowe Muzeum Archeologiczne. Ich wyniki  potwierdziły lokalizację Reduty Ordona w tej strefie. W ramach dokonanych prac badawczych archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego zebrali ponad 50 skrzyń szczątków poległych na Reducie żołnierzy. Skrzynie  przechowywane są nadal w podziemiach Państwowego Muzeum Archeologicznego. Bohaterowie tej  walki wciąż oczekują na pochówek.

Niestety, przez ostatnich 10 lat, tj. od potwierdzenia lokalizacji Reduty Ordona przy ulicy Na Bateryjce, nie kontynuowano badań archeologicznych. Tym samym nie wydobyto pozostałych szczątków, znajdujących się jeszcze w ziemi. Teren jest od lat zaniedbany i służy między innymi jako toaleta dla psów oraz miejsce libacji alkoholowych. Władze nie pozwalają nie tylko na zagospodarowanie terenu, ale również nic nie robią w kierunku upamiętnienia Reduty Ordona.

Nie mamy wątpliwości, że konieczne jest kontynuowanie badań archeologicznych w celu wydobycia  wszystkich szczątków poległych w bitwie żołnierzy, potwierdzenie przebiegu fortyfikacji i zebranie artefaktów kultury militarnej, które następnie mogą być wystawiane w muzeach.

W 2022 roku Państwowe Muzeum Archeologiczne złożyło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek o dokończenie badań archeologicznych. Niestety, jak do tej pory, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wydał decyzji. Zdrowy rozsądek nakazuje dokończenie badań archeologicznych bez zbędnej zwłoki. Nie wiadomo z czego wynika opóźnienie.

Należy zaznaczyć, że około 1/3 terenu Reduty Ordona została wchłonięta przez zabudowę  Alej Jerozolimskich. Na części obszaru Reduty wybudowano  Centrum Kultury Muzułmańskiej. Według naszej wiedzy w każdej z ww. zabudów pominięto lub zaniedbano wykonanie kompleksowych badań archeologicznych. Tym bardziej zastanawiająca jest obecna opieszałość w dokończeniu badań archeologicznych ze strony Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.