Szanse dla Reduty

Przez lata padały ze strony lokalnych samorządowców deklaracje o gotowości do wykupu całego obszaru Reduty Ordona i upamiętnieniu bitwy na całym obszarze. Niestety na tych jak i innych, pustych deklaracjach, jak chociażby tych o budowie muzeum skończyło się.

Obserwując zarówno po stronie polityków jak i lokalnych samorządowców kilkunastoletni brak postępów w wypracowaniu jednego, godnego sposobu upamiętnienia Reduty Ordona, jako działacze społeczni stoimy obecnie na stanowisku, że należy wraz z właścicielami prywatnych działek (z zobowiązaniem ich do partycypacji w kosztach) wypracować wspólną formę upamiętnienia Reduty Ordona. To jedyne, naszym zdaniem, możliwe do wykonania, rozwiązanie kwestii upamiętnienia Reduty Ordona.

Zaskakuje nas fakt, iż nikt z decydentów przez tyle lat nie pomyślał, że zamiast wykupu ogromnego terenu od prywatnych właścicieli, należałoby upamiętnić Redutę Ordona na dostępnych i należących do miasta stołecznego Warszawa działkach znajdujących się w centralnym punkcie obszaru Reduty Ordona. Kontynuowanie utopijnego pomysłu wykupu działek za setki milionów złotych, kiedy dostępny jest duży teren należący do miasta stołecznego Warszawy to nic innego jak marnowanie środków publicznych. Dostępne środki publiczne powinny być przeznaczone na upamiętnienie bitwy z 1831 roku.

Powiązanym i równie utopijnym zagadnieniem jest postulowana przez niektóre środowiska zmiana obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Zmiana planu miejscowego naraziłaby miasto stołeczne Warszawa na roszczenia odszkodowawcze a co za tym idzie wiązałaby się poniesieniem znacznych nakładów na wypłatę odszkodowań. Obowiązujący, na niezabudowanym terenie Reduty Ordona, miejscowy plan pozwala na budowę różnych elementów kompleksowego upamiętnienia Reduty Ordona i do takiej realizacji nie zachodzi konieczność zmiany planu miejscowego.

Władze miasta stołecznego Warszawy wyraziły gotowość przekazania posiadanych działek na obszarze Reduty Ordona na upamiętnienie tego historycznego wydarzenia. Stąd, jako strona społeczna, stoimy na stanowisku, że upamiętnienie Reduty Ordona powinno mieć miejsce na działkach należących do miasta stołecznego Warszawy z wykorzystaniem zadeklarowanych środków pieniężnych pochodzących od lokalnych właścicieli prywatnych działek.

Forma upamiętnienia Reduty Ordona powinna uwzględniać postulaty społeczników zawarte w Porozumieniu podpisanym w dniu 3 lutego 2021 roku przez społeczników z właścicielami prywatnych działek. W Porozumieniu uzgodniono, że strona prywatna pokryje koszty budowy elementów upamiętnienia Reduty Ordona, a dostępne środki publiczne będą wykorzystane do wyposażenia wybudowanego przez lokalnych inwestorów muzeum czy ścieżki historycznej. Zależy nam, aby forma upamiętnienia historycznego miejsca była atrakcyjna dla młodzieży szkolnej.